laupäev, 6. september 2014

Türgi - all inclusive 5*

Mõtlesin pikalt, kas seda postitust kirjutada. Pole siin ju klamuuri ega seiklusi. Aga äkki on kellelegi kasulik ning endalgi mõne aasta pärast meeldetuletuseks hea lugeda, et paremaid otsuseid teha.

Niisiis on aastaid olnud mõttes teha üks klassikaline pakettreis. Ootamatult kulmineerus see reede lõuna ajal piletite ostmisega laupäeva hommikuks - netist juhuslikult leitud pakkumine tundus nii hea ja mõte nii jabur (sünnipäeva peolt taksoga otse lennujaama sarnaselt täpselt aasta tagasi startinud Tai reisile), et ... teeme ära! Olgem ausad, erinevalt Tai reisist, mille tarvis lugesin sadu foorumeid, tegin mootorratta load ja kindlustused, hüppasin seekord lihtsalt vette. Nädal aega ultra all inclusive - mis seal ikka halvasti saab minna? Oluline ei tundunud sihtriik ega hotell.

Siin on mõned õpetussõnad tagant järele.

Hotell
Türgi arusaam tärnidest on pehmelt öeldes erinev Eestist. Kogemused Tai ja Kanaaride reisiga olid õpetanud seda õnneks juba varem. Majesty Club La Mer 5* (http://www.majesty.com.tr/en/majesty-club-la-mer/our-hotel/  ) osutus korralikuks 3+* kohaks. Viiest tärnist on see ööde kaugusel. Niisiis, kui tahate veeta oma puhkuse Eesti mõttes Pühajärve SPA-s või Pärnu Terviseparadiisis, siis Türgis valige 5*.

Keel
Türgi on venelaste sihtkoht. Nii hotellis kui ka selle ees oleval kaubatänaval käis kogu asjaajamine vene keeles. Aga erinevalt näiteks Tais asuvast Krabist mitte selle tõttu, et sind peetakse venelaseks - kohalikud lihtsalt ei oskagi inglise keelt. Näiteks hotelli töötajatele olevat olnud eraldi 3-kuuline vene keele koolitus. Üks kellega rääkisin, oli ise veel eelnevalt õppinud Ukrainas lühikest aega. Inglise keel piirdus töötajal kolme sõnaga: we + talk + walking. Seega, kel seiklusvaimu vähem ning vene keelt ei oska, tasuks hotelli väga-väga valida.

(ultra) all inclusive
Lihtsalt öeldes peaks vahe olema selles, kas paketis on imporditud alkohol (ultra) või ainult kohalik (all inclusive). Ärge uskuge reisibüroo juttu ja välja prinditud vouchereid. Googeldage, kas hotell üldse teile lubatud ultra all inclusive paketti pakub. Päris elus saavad kõik ühe käepaela ja ühe teenuse sõltumata sellest, mille eest te Eestis maksnud olete. PS! Kohalik alkohol (gin, rumm, vein) on täielik saast!

Maksmine
Turismipiirkondades ja hotellis käibib korraga kolm raha: euro, USD ja liir.
Kursid tänase seisuga on:
1 eur => 1,3 USD
1 eur => 2,7 liir
Alati küsige hinda kõigis kolmes valuutas enne ostmist!!!
Täiesti reaalsed olid näiteks sellised pakkumised - hind 12 liiri, 5 USD, 4 eur ja hind 2 USD või 1 eur. Või näiteks maksad 4 eurist arvet 5 eurosega ning saad vahetusrahaks tagasi 1 USD.

Türgi maiustused
Ärge ostke valmis karpe! Maitse vahe lahtiselt müüdavate maiustustega on tohutu.
Lahtised maiustused ostke kuskilt poekesest, kus saate iga asja enne jah-ütlemist maitsta. Hinnavahe mõne suveniiripoega, kuhu giid teid viib, ja lennujaamaga on kaks korda (isiklik kogemus 15 vs 35 USD/kg). Kui oma maiustusi komplekteerite, siis nõudke, et karpi pandaks samast tükist, mida maitsesite. Kaupmehe eesmärk on ikkagi kasum ning esimesena pakub ta maitsta kõige värskemat ja karpi üritab panna jääke.

Muu (piraat)kaup
Erinevalt näiteks Taist on Türgis müüdav kaup täiesti seinast seina. Hinnakujunemist teab ainult müüja ning reaalsusega sellel mingit pistmist pole. Kõrvuti seisavad piraat PepeJeans ja Gant triiksärgid - esimese hinnaks nõutakse 12USD ja teise omaks 45USD. Gant olevat paremast kangast. Miks peaks keegi ostma omale 45USD-ga piraat Ganti, kui sooduspakkumiste ajal saab 35-40 euroga juba originaali Eestist? Sama loogiline hinnakujundus tundus olevat ka muudel toodetel. Seega, kes osta tahab, see varugu palju aega ning närvi ja kolme sorti valuutat. Erinevalt Taist, kus on asjadel enam-vähem üks hind sõltumata peale trükitud logost (olgu selleks kõrvaklapid või riided), on Türgi palju keerulisem koht. Eks lõpptulemus on kindlasti ka Türgis odav ja hea, aga selleks peab olema kordades rohkem kannatust kui minul.

Kui palju siis kulus?
Kui hotell on vähegi normaalne all inclusive, siis tõesti lisakulusid peaaegu pole. Ostsime ujumisrõnga 4eur eest, pop-corni õhtuti 2USD eest, jms. Lennukis on toit ja jook muidugi kallis, aga niisama loksumine tundub ka mõttetu. Ühesõnaga 2+1 peale kulus nädalaga 150 eur, mis sisaldab ka taksosid Tallinnas. Pole paha? Tõsi. Aga see muutub kohe, kui peaksite tahtma protseduure või ekskursioone. Näiteks 4h ekskursiooni eest akvaariumisse (2h kohal, ülejäänud on sõit) küsiti 135 USD 3 inimese eest. Hamam+massaash maksis 65 USD üks inimene.

Kas läheksin uuesti?
Tegu oli 100% hotellipuhkusega. Türgit nägin ma bussiaknast lennujaama sõites. Seetõttu Türgi suhtes ma sõna ei võta. Mis puudutab aga pakettreisi.... kogemus oli huvitav. Aga ma ei ole kunagi olnud reisilt tulles nii väsinud.  Hommikusöök, kiire ujumine liumägede sulgemiseni, niisama ujumine, lõunasöök, laps magama, laps üles, ujumine, õhtusöök, lastedisko, täiskasvanute programm, magamine, hommikusöök. See tempo suisa tappis. Ilma lapseta oleks tempo muidugi 2x aeglasem ja mõne söögikorra võiks vahele jätta, jne. Teisest küljest jälle on nagu kohustus kõik ära tarbida, mille eest oled maksnud... Ajaliselt oli 7 päeva optimaalne - rohkem lihtsalt ei suuda ühes restorasin 3x päevas süüa. Menüü ja maitsed ammendavad ennast. Kes soovib ekskursioone võtta, neile oleks ilmselt 10 päeva parem. Reisibüroode pakutud 14 päeva on ühes hotellis olemiseks liiga pikk. Kui ma uuesti läheks, siis valiksin hotelli palju rohkem. Kõne alla võiks tulla näiteks http://www.charter24.ee/ lennupiletite ostmine ja kohapealsete hotellide varieerimine kaheks nädalaks. Küll aga saan ma nüüd täie veendumusega öelda - Tai ei ole vähemalt minu jaoks hotellipuhkuse sihtkoht. Tai soodushinnaga lennupiletite eest saab kasvõi Türgis 7-14 päeva all inclusive puhata, tehes seda 3x lühema lennu ja vähemalt 2x väiksema rahalise kuluga kvaliteedis järgi andmata.